Göz Sağlığını Nasıl Korursunuz

İnsanlar, hayat kalitelerini arttırmak için sağlıklarının ne kadar önemli olduğunu bilirler ve ellerinden geldiğince bu bildiklerini uygulamaya çalışırlar. Ama göz sağlığı hakkında neler yapılması gerektiğini çoğumuz bilmeyiz, zamanla yaşlar ilerlemeye başladığı zaman göz sağlığında da bozuklukla baş gösterir. Bunun çok önceden önlemini almak mümkündür aslında. Yapılması gereken en kolay şey, yediklerimize dikkat etmemizdir. Zaten sağlıklı olmak için de bunu yapmalıyız, gözün de gıdalarla bire bir ilişkisi vardır diğer organlar gibi. A,C,E vitaminleri bakımından zengin sebze ve meyvelerin yanı sıra çinko ve selenyum kaynaklarını da tüketmeye çaba sarf etmeliyiz. Göz sağlığınızı koruma dendiği zaman akla hemen beslenme gelmelidir.

Halk arasında da çok iyi bilindiği gibi bir A vitamini deposu olan havuç ve havuç suyu gözler için birebirdir. Sistemli olarak gerek meyve gibi veya gerekse salatalarda bol, bol yiyerek havucun bu etkisinden yararlanmak lazımdır. Aklınıza gelen tüm balık çeşitlerinin de göz sağlığına inanılmaz iyi geldiğini söylüyor uzmanlar. Tahıllar, yeşil yapraklı tüm sebze ve meyveler, kayısı, mango, avokado, keten tohumu, badem, fındık, fıstık, fıstık ezmesi beta karoten bakımından çok zengin bir içeriğe sahiptirler bu da gözlere çok yararlıdır. Göz sağlığınızı nasıl korursunuz? Sorusuna az çok yanıt verebildiğimizi düşünüyoruz.

Asıl önemli olan ise gözlerinizde en ufak bir sorun fark ettiğiniz zaman hemen bir uzman doktora gitmek gerekir. Çalışma hayatının yoruculuğu içinde devamlı bilgisayar başında olan kişilerin gözleri diğer insanlara göre çok daha çabuk bozuluyor. Hep bilgisayar başında kalmak zorunda olanlar en azında 1 er saat ara ile mola vererek kalkmalı ve başka bir şey ile uğraşmalıdır, bunu uzmanlar söylüyor. Ama yine de oluşan problemler için doktora gitmekten çekinilmemelidir, gerektiği zaman gözlük de takılarak sorunun büyümesinin önüne geçmeye çalışılması gerekir. Göz sağlığını nasıl korursunuz? Dengeli ve sağlıklı beslenerek, sebze ve meyveyi çok daha fazla tüketmeye çalışarak ve gerektiğinde de bir uzmana giderek onun önerileri doğrultusunda hareket ederek. Yani her zaman olduğu gibi kendi doktorunuz olmalısınız…

askduasi hakkında 961 makale
Medyum Olcay Vefk,Aşk,Bağlama,Karı Koca Arasını bağlama üzerine 15 senedir uygulamlar yapmaktadır.Cep Telefonu=>0532 367 13 25

1 yorum

  1. Olcay beyin yaptığı bebek çalışması sayesinde iş kısmetim açıldı. Şirketim batma derecesine geldi iflas bayrağını çektim çekiyordum. Olcay bey imdadıma yetişti sorunumu çözdü güçlü ve etkilerini bilgilerimi verdikten sonra adeta hissettim kendimde süper bir uygulama imiş. Keşke daha önce tanısaydım eminim kaçırdığım ihaleler de başarı sağlayabilirdim. Baktığım araştırdığım zaman da bir çok insan olcay beyden memnun kalmış ve fayda görmüşler ne kadar güzel şeyler bunlara tanık olmak. Bende sizlerle sevincimi paylaşmak istedim arkadaşlar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*